لیست کالاهای صادراتی به آفریقا | ورود به بازارهای بین المللی

صادرات کالاهای ایران به کشورهای آفریقایی از جمله مباحث حیاتی و اقتصادی در صنعت تجارت جهانی است ایران به لطف جایگاه جغرافیایی خاص خود توانایی ارائه محصولات متنوع و با کیفیت به بازارهای آفریقایی را دارد این محصولات شامل برخی کالاهای برجسته و مورد تقاضا در آفریقا است که تأثیر عمده ای بر تجارت بین دو منطقه دارد.

کالاهای صادراتی از ایران به آفریقا

یکی از کالاهای صادراتی اصلی ایران به آفریقا، فولاد و محصولات مرتبط با آن است ایران یکی از تولیدکنندگان اصلی فولاد در منطقه است و توانایی ارسال انواع محصولات فولادی به بازارهای آفریقایی را دارد به طوری که در فروردین سال گذشته نیمی از محصولات غیرنفتی که به آفریقا صادر شد شامل محصولات فولادی می باشد.

فولاد به عنوان یکی از مواد اصلی در بسیاری از صنایع ساختمانی و تولیدی در آفریقا مورد استفاده قرار می گیرد و این بازار همواره به دنبال منابع مناسب و با کیفیت فولاد و محصولات آن برای تأمین نیازهای خود است.

 

لیست کالاهای صادراتی به آفریقا

 

در میان محصولات صادراتی ایران به آفریقا در فروردین سال 1402 محصولات آهنی با 29 هزار و 602 تن و به ارزش 16 میلیون و 201 هزار و 162 دلار نیمی از صادرات کل ایران به آفریقا را تشکیل می دهد.

طبق آمار به دست آمده در سال گذشته یعنی سال 1402 میزان صادرات محصولات مختلف به آفریقا به شرح زیر است:

انواع قیر با 6 هزار و 29 تن با ارزشی معادل 793 هزار دلار

مواد غذایی با 3 هزار و 346 تن با ارزشی معادل 2 میلیون و 793 هزار دلار

کود اوره با 27 هزار و 172 تن با ارزشی معادل 7 میلیون و 880 هزار دلار

مشتقات پتروشیمی با 2 هزار و 524 تن و ارزشی معادل 1 میلیون و 407 هزار دلار در رتبه های دوم تا پنجم صادرات به آفریقا قرار دارند همچنین ماشین آلات صنعتی، کف پوش، لاستیک موتور سیکلت، سیمان سفید، دارو، ظروف شیشه ای، محصولات شیمیایی یا پلاستیکی، سولفور سدیم، بنتونیت، گچ و اسباب بازی از جمله محصولات صادراتی در سال گذشته به آفریقا بوده اند.

 

لیست کالاهای صادراتی به آفریقا

 

گندم نیز یکی دیگر از کالاهای صادراتی ایران به آفریقا است ایران به عنوان یک کشور با منابع زراعی غنی توانایی تولید مقادیر قابل توجهی از گندم را دارد با توجه به نیاز روزافزون آفریقایی ها به محصولات غذایی اساسی مانند گندم، صادرات این محصول از ایران به آفریقا همواره در دستور کار قرار دارد.

همچنین صادرات محصولات پتروشیمی از ایران به آفریقا نیز ارزش زیادی دارد ایران با داشتن صنایع پتروشیمی پیشرفته توانایی تأمین انواع محصولات پتروشیمی از جمله پلیمرها، گوگرد، نفتا، اتیلن و… را دارد که در بازار آفریقا نیز با استقبال بالایی مواجه می شود.

از دیگر محصولات صادراتی به آفریقا می توان به انواع شکلات، لبنیات، زعفران، ماهی، عصاره گیاهان، آب معدنی، پرنده های زینتی، زردآلو، کچاب گوجه، چاشنی غذا، میوه خشک، خاویار، سوسیس و کالباس، لوبیا، ژل کیک، کرفس، سیب زمینی آماده، مکمل غذایی، بکینگ پودر، عسل و فراورده های گوشی اشاره کرد.

 

لیست کالاهای صادراتی به آفریقا

 

صادرات به آفریقا گامی در جهت جهانی شدن

کالاهای صادراتی از ایران به کشورهای آفریقایی از اهمیت بسزایی برای تجارت و همکاری بین المللی برخوردارند زمینه های همکاری بین ایران و آفریقا در حوزه های تجاری گسترده ای وجود دارد که می تواند منجر به ارتقا و گسترش روابط میان دو طرف شود.

ارتباطات تجاری مستمر و توسعه همکاری های اقتصادی میان ایران و آفریقا می تواند به افزایش تجارت، رونق صنعت و تبادل فرهنگی بین دو منطقه و توسعه هر یک از کشورها کمک زیادی کند.

صادرات کالاهای ایران به آفریقا نه تنها به نفع هر دو طرف از نظر اقتصادی و تجاری است بلکه می تواند به ترویج روابط دوستانه و تعامل بین مردم این مناطق نیز کمک کند این تبادلات اقتصادی نه تنها ارتباطات دولتی و تجاری را تقویت می کند بلکه فرصتی مناسب برای ارتقای فرهنگ و ارزش های هر دو جامعه فراهم می آورد.

ضمن توجه به نهادها و کمک های انجام شده توسط دولت برای ترویج تجارت بین ایران و آفریقا می توان تأثیرات مثبت این اقدامات را در افزایش تبادل تجاری، ایجاد اشتغال و توسعه صنایع و ساختارهای اقتصادی مشاهده کرد.

 

لیست کالاهای صادراتی به آفریقا

 

ارتباطات تجاری بین ایران و آفریقا می تواند به توسعه و پیشرفت هر دو ناحیه کمک کند این تبادلات اقتصادی و تجاری رشد و توسعه اقتصادی در دو منطقه را تقویت کرده و امکانات جدیدی را برای هر دو جانب ایجاد خواهد کرد.

از این رو توسعه روابط تجاری بین ایران و آفریقا می تواند به بهبود شرایط اقتصادی و اجتماعی هر دو جامعه کمک کند و گامی مهم در جهت تقویت همبستگی و همکاری بین کشورهای این دو منطقه باشد.

ادامه توسعه روابط تجاری بین ایران و آفریقا و توجه به اهمیت تبادلات اقتصادی می تواند به ارتقای رونق تجاری و توسعه مستدام در این دو منطقه کمک کند این ارتباطات تجاری می تواند پتانسیل های بیشتری را برای هر دو ناحیه معرفی و منجر به دستیابی به اهداف اقتصادی و توسعه ای مشترک شود.

instagram (1)
whatsapp (1)
telegram (1)
linkedin (1)
facebook (1)
ایتا-removebg-preview
روبیکا-removebg-preview
بله-Photoroom.png-Photoroom

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *